Home > ARTYKUŁY > Jesteśmy pod wrażeniem tego, co robi Polska

Jesteśmy pod wrażeniem tego, co robi Polska

Szanowni Państwo, Będąc prawie od pół roku ambasadorem Izraela w Polsce niemalże codziennie napotykam nowe dowody, świadczące o wyjątkowości relacji między naszymi krajami. Wiemy, że po części nasza historia jest wspólna, że mieszkający tu przez setki lat Żydzi mieli kolo salny wpływ na polityczny, kulturalny i gospodarczy rozwój Polski.

Zdajemy sobie również sprawę, że współczesny Izrael powstał w dużej mierze dzięki Żydom urodzonym i wykształconym w Polsce, że właśnie tu powstało wiele działających aż po dziś partii politycznych i ruchów społecznych.
Współczesne relacje między naszymi krajami miały w swych dziejach wzloty i upadki, tym niemniej warto podkreślić, że począwszy od pełnego wznowienia pełnych stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami w lutym 1990 r., można je określić mianem znakomitych, a nawet strategicznych.
Zaledwie przed kilkoma tygodniami z wielkim szacunkiem i uznaniem przyglądałam się, jak Polska przyjmuje na siebie ogromne wyzwanie zorganizowania uroczystości poświęconych 70 rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
W pełni doceniamy polski wysiłek bezkompromisowej walki z rasizmem, ksenofobią i antysemityzmem oraz polskie poparcie dla starań o upragniony pokój w naszym rejonie. Jako naród, który pobrał gorzką lekcję historii wiemy, że niekoniecznie poziom PKB czy równowaga eksportu i importu świadczy o rozwoju stosunków między krajami, to w naszym przypadku również i relacje gospodarcze grają na naszą korzyść.
Z olbrzymią satysfakcją mogę podkreślić fakt, że współpraca inwestycyjna Polski i Izraela rozwija się dynamicznie, i na każdym kroku spotykamy się z nowymi możliwościami dalszej poprawy. W tej
dziedzinie olbrzymią rolę spełnia Izba Handlowa Izrael-Polska.
Korzystając z okazji, pragnę życzyć wszystkim członkom Izby dalszy sukcesów w rozwijaniu tych, jakże wspaniałych, relacji.

Z serdecznym pozdrowieniem
Anna Azari
Ambasador Izraela w Polsce

ŹRÓDŁO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *