Home > ARTYKUŁY > Inspektor Sił Powietrznych RP z wizytą w Izraelu

Inspektor Sił Powietrznych RP z wizytą w Izraelu

Inspektor Sił Powietrznych Polski, gen. dywizji Jan Śliwka, odwiedził Izrael, gdzie uczestniczył w ćwiczeniach lotniczych „Blue-Flag”. Rok 2015 jest wyjątkowy dla polsko-izraelskiej współpracy. „Mamy strategiczne partnerstwo, które opiera się na dostawach sprzętu, wspólnych ćwiczeniach i dzieleniu się wiedzą”.

Podczas swojej wizyty gen. dywizji J.Śliwka uczestniczył w locie ćwiczebnym u boku eskadry „Rycerzy Pomarańczowego Ogona”, która przewodzi największym manewrom w dziejach izraelskich sił powietrznych. Szef polskiego lotnictwa odwiedził także bazę Hatzerim i spotkał się z Dowódcą Sił Powietrznych Izraela gen. Amirem Eshelem.

„Naszym celem jest po prostu latać”, powiedział Inspektor Sił Powietrznych RP po powrocie z ćwiczeń „Blue-Flag”. „Już po raz drugi przeprowadzane jest ćwiczenie »Blue-Flag«, których obecna edycja rozgrywa się według nowych scenariuszy. Infrastruktura jaką oferuje baza lotnicza Ouvda pozwala na optymalną realizację ćwiczeń. Uczymy się od siebie nawzajem, zdobywamy doświadczenie i dodatkowo doświadczamy izraelskiej kultury”.

Współpraca między polskimi i izraelskimi siłami powietrznymi uległa znaczącemu wzmocnieniu, a rok 2015 był wyjątkowy pod względem intensywności kooperacji. W maju tego roku Dowódca Sił Powietrznych Izraela gen. Amir Eshel odwiedził Siły Powietrzne RP. Pod koniec sierpnia br. izraelskie lotnictwo gościnnie uczestniczyło w „Radom Air Show” w Polsce. „Polskie siły powietrzne współpracują z Siłami Powietrznymi Izraela w wielu obszarach”, dodał gen. J.Śliwka. „Jest mnóstwo podobieństw między naszymi Siłami i wiele się uczymy od izraelskich pilotów, zwłaszcza w trakcie takich wspólnych ćwiczeń jak »Blue-Flag«”.

„W ostatnich kilku latach Siły Powietrzne RP zbliżają się ku państwom zachodnim”, powiedział płk G, attaché wojskowy Izraela w Polsce i pilot izraelskiego lotnictwa. „Izrael przykłada duże znaczenie do relacji z Polską – łączy nas strategiczne partnerstwo, które opiera się na wielu kwestiach, jak zakupy, rozwój przemysłu, wspólne ćwiczenia i dzielenie się wiedzą. Nasze uczestnictwo w »Radom Air Show«, udział Sił Powietrznych RP w »Blue-Flag« i wizyta dowódcy izraelskiego lotnictwa w Polsce wspierają te strategiczne wysiłki.

Źródło: Siły Powietrzne Izraela – FOTO